Bierzmowanie

Mówimy, że bierzmowanie jest dopełnieniem i umocnieniem tego, co zostało zapoczątkowane chrztem, czyli nowego życia, „z wody i Ducha”.

Udzielanie Ducha Świętego przez umacniające nałożenie ręki i namaszczenie krzyżmem (oliwa zmieszana z balsamem) czoła bierzmowanego wydobywa z przemiany, jaka dokonała się w indywidualnym życiu człowieka przez chrzest, charyzmatycznowspólnotową aktywność chrześcijanina w wymiarze publicznym, społecznym. Bierzmowany (dorosły „dojrzałością Chrystusową”) zostaje w pełni zaangażowany przez Chrystusa i Kościół, staje się świadomym apostołem Chrystusa , głosicielem Ewangelii i w świecie: w swym zawodzie i w polityce, w rodzinie i w społeczeństwie, na ulicy i w kościele.

Kościół jako wspólnota potrzebuje koniecznie sakramentu bierzmowania, gdyż dojrzałe spełnienie jego zbawczej misji możliwe jest tylko na drodze osiągnięcia dojrzałości wspólnotowej przez jego członków.

Bierzmowanie jest sakramentem, w którym Duch Święty przychodzi do nas w sposób wyjątkowy, aby nas jeszcze mocniej zjednoczyć z Jezusem i Jego Kościołem, a także opieczętować i umocnić jako świadków Chrystusa. Bierzmowanie jest dopełnieniem i udoskonaleniem łaski Chrztu.

Formalności związane z sakramentem bierzmowania:

• Obejmuje ono młodzież, która w bieżącym roku ukończy przynajmniej 14. rok życia.
  • Obecność na katechezach jest obowiązkowa.
  • Świadkiem bierzmowania może być praktykujący katolik, który już przyjął sakrament bierzmowania.

Kontakt z Kancelarią ws. Bierzmowania

KOMUNIKATY

30 sierpnia 2017

Przygotowanie do Bierzmowania