Sakrament Chrztu Św.

Sakrament Chrztu jest udzielany w naszej parafii w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 - prosimy, aby rodzice i chrzestni w niej również uczestniczyli.

Konieczne jest, aby rodzice chrzestni dostarczyli zaświadczenie, że są praktykującymi katolikami i mogą zostać chrzestnymi.

• Formularz do zgłoszenia dziecka można pobrać TUTAJ
  • Na katechezę przed chrztem należy umówić się z księdzem indywidualnie

Kontakt z Kancelarią ws. Chrztu Św.

Imię chrzcielne jest imieniem otrzymanym podczas chrztu i imieniem otrzymanym w Kościele. Może to być imię świętego, by nowy chrześcijanin miał patrona w niebie, którego mógłby naśladować i prosić o pomoc, albo może ono wyrażać jakąś tajemnicę czy cnotę chrześcijańską. Nie powinno się nadawać imion obcych duchowi chrześcijańskiemu. Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza: „Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi”. (KKK 2156-2159)
  • Podstawowym warunkiem udzielenia sakramentu chrztu świętego jest nie przyjęcie jeszcze tego sakramentu przez danego człowieka.
  • W przypadku dzieci wymagana jest zgoda rodziców (przynajmniej jednego) i zapewnienie o katolickim wychowaniu dziecka.
  • Chrzestnych wybierają rodzice dziecka spośród ludzi wierzących i prowadzących życie religijne.
  • Chrzestni mają pomagać rodzicom dziecka w wypełnianiu obowiązku chrześcijańskiego wychowania.
  • Chrzestny powinien mieć ukończone 16 lat, być katolikiem, który przyjął sakrament bierzmowania i Eucharystii.
  • Nie mogą pełnić roli chrzestnych ci, którzy są w karach kościelnych, którzy są niepraktykujący, osoby pozostające w cywilnych związkach małżeńskich bez ślubu kościelnego.
  • Chrzestnymi nie mogą być rodzice dziecka.
  • Chrzest należy zgłosić w kancelarii parafialnej najpóźniej dwa tygodnie przed planowaną uroczystością. Należy przy tym złożyć formularz zgłoszenia dziecka do chrztu.
  • W naszym kościele mogą być ochrzczone dzieci, których rodzice należą formalnie do naszej parafii.
  • Rodzice i chrzestni zobowiązani są do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania (o ile nie ma przeszkód).
  • Na katechezę przed chrztem należy umówić się z księdzem indywidualnie
  • Do chrztu świętego należy zaopatrzyć się w tzw. “szatkę” oraz świecę chrzcielną, które można nabyć w parafialnym sklepiku z tyłu Kościoła.